Jak zrobić zdrowe, pełnowartościowe posiłki dla swojej rodziny, które pokochają!Nie jest łatwo nakłonić swoje dzieci do zdrowego odżywiania. Często nudzą się tymi samymi posiłkami i przekąskami dzień po dniu. Ale nie musisz rezygnować z prób karmienia ich zdrową, pożywną żywnością. Poprzez przemyślenie swojej strategii i wykorzystywanie prostych produktów, możesz znaleźć sposoby, które działają dla Twojej rodziny. Wszyscy wiemy, jak ważne jest dla naszych dzieci, aby jeść zrównoważoną i zdrową dietę od najmłodszych lat, tak aby wyrosły na dorosłych, którzy są w stanie utrzymać dobre zdrowie i uniknąć chorób w przyszłości. Najtrudniejszą częścią jest upewnienie się, że to, co jedzą, jest również czymś, co lubią jeść. Kluczem jest tu różnorodność. Nie trzeba iść na kompromis w kwestii odżywiania; zamiast tego można stosować różne techniki i składniki, które sprawiają, że posiłki są interesujące dla wszystkich, a jednocześnie dają gwarancję, że dieta pozostaje zrównoważona i zdrowa!

Jak sprawić, by twoje dzieci jadły zdrowo

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby Twoje dzieci jadły zdrowo, jest rozpoczęcie procesu przyzwyczajania do różnorodności na talerzu w młodym wieku. Jeśli możesz zacząć ustalać zdrowe nawyki żywieniowe, gdy są młode, jest bardziej prawdopodobne, że będą kontynuować zdrowe odżywianie przez resztę swojego życia. Zacznij od stopniowego wprowadzania nowych pokarmów, aby organizm dziecka mógł przyzwyczaić się do jedzenia nowych rzeczy w bezpieczny i wygodny sposób. Można to zrobić, mieszając nowe pokarmy z tymi, które dzieci już znają i lubią, aby nie czuły się przytłoczone nowymi doznaniami smakowymi. Nie zapominajmy, że kiedy mówimy o wprowadzaniu zdrowej żywności do diety naszych dzieci, dajemy im również przykład. Jeśli zobaczą, że regularnie spożywasz takie pokarmy, prawdopodobnie pójdą w ich ślady.

Dzieci, szczególnie te, które są jeszcze bardzo małe, są również wrażliwe na widok swoich rodziców cieszących się jedzeniem, które jedzą. Jeśli zobaczą, że naprawdę lubisz swoje sałatki lub inne zdrowe produkty, prawdopodobnie będą bardziej skłonne do ich spróbowania.

Zmieniaj swoją dietę i wprowadzaj małe zmiany co tydzień

Jednym z najlepszych sposobów, aby utrzymać dietę swoich dzieci zróżnicowaną i interesującą, a jednocześnie zapewnić, że otrzymują wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują, jest rotacja ich diety. Oznacza to, że będziesz włączać pewną grupę żywności co tydzień, lub co dwa tygodnie, w zależności od żywności, którą wybierzesz. Na przykład, włączyć warzywo jak brokuły jeden tydzień i fasola następny. Rotacja diety dzieci w ten sposób pomaga im uniknąć znudzenia posiłkami, a także pozwala im uzyskać szereg różnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych z diety. Rotacja oznacza również, że nie musisz kupować tak dużo żywności na raz, ponieważ będziesz używać różnych składników w każdym tygodniu.

Włącz kolor z warzywami i owocami

Jednym z bardzo prostych sposobów, aby upewnić się, że twoje dzieci otrzymują wystarczającą ilość odpowiednich składników odżywczych jest upewnienie się, że jedzą szeroką gamę kolorowych warzyw i owoców. To pomoże sprawić, że dostaną wszystkie witaminy i minerały, których potrzebują, a jednocześnie kolor sprawi, ze posiłki będą interesujące! Aby upewnić się, że Twoje dzieci jedzą odpowiednie warzywa i owoce, zrób listę tych, które są szczególnie bogate w składniki odżywcze, których Twoja rodzina najbardziej potrzebuje. Następnie postaraj się upewnić, że Twoje dzieci jedzą przynajmniej niektóre z nich każdego dnia lub co drugi dzień.

Niezależnie od tego, czy Twoja rodzina stosuje dietę wegetariańską czy niewegetariańską, istnieje wiele dostępnych opcji, aby upewnić się, że wszyscy otrzymują witaminy i minerały, których potrzebują. Szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że dzieci, które są poniżej pięciu lat, jedzą wystarczającą ilość warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, że ich ciała rosną i rozwijają się bardzo szybko, i potrzebują dodatkowych witamin i minerałów w porównaniu z dorosłymi, aby pomóc ich ciałom rosnąć i pracować tak, jak powinny. Warzywa i owoce są doskonałym źródłem witamin i minerałów, w tym witamin A i C, wapnia, żelaza i folianów.

Nie zapominaj o białku!

Chociaż wiele osób uważa, że białko jest ważne tylko dla sportowców, jest ono również niezbędnym elementem diety dziecka, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Ważne jest, aby wybierać dla dziecka produkty wysokobiałkowe, ponieważ białko jest potrzebne do wielu różnych funkcji w organizmie, w tym do budowy i naprawy komórek, tworzenia hormonów i enzymów oraz transportu składników odżywczych w organizmie. Białko można znaleźć w wielu różnych rodzajach żywności, w tym w jajkach, produktach mlecznych, rybach i mięsie, fasoli, soczewicy, orzechach, nasionach i białku pszenicy (znajdującym się w ziarnach).

Jeśli dieta dziecka jest oparta głównie na roślinach, ważne jest, aby wybierać wysokobiałkowe pokarmy roślinne, takie jak fasola, orzechy, nasiona i produkty sojowe, ponieważ zawierają one więcej aminokwasów potrzebnych organizmowi niż inne rośliny.

Nie zapominaj o pełnych ziarnach

Ziarna są niezbędnym elementem diety każdego dziecka i są świetnym sposobem na zwiększenie ich spożycia błonnika i witamin z grupy B, jednocześnie stanowiąc źródło białka. Pełne ziarna mają również niską zawartość tłuszczu i są dobrym źródłem żelaza. Najlepsze rodzaje ziaren, które należy włączyć do diety dziecka to pełne ziarna, takie jak owies, komosa ryżowa, cała pszenica, jęczmień, brązowy ryż i kukurydza. Są one zdrowsze niż ziarna rafinowane, takie jak biały ryż i biała pszenica, z których usunięto część wartości odżywczych. Aby upewnić się, że Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pełnych ziaren, włączaj je do co najmniej dwóch posiłków każdego dnia i upewnij się, że są one głównym składnikiem co najmniej jednego z tych posiłków.