2 sposoby, w jakie UE pomaga ci jeść zdrowiej w domuUE w ogromnym stopniu przyczyniła się do tego, że nasza żywność jest bezpieczniejsza i zdrowsza. Dzięki niej częściej jemy w domu. Jedzenie w domu jest dobre dla Ciebie, środowiska i Twojego portfela. Wszyscy wiemy, że jedzenie w domu jest dobre dla naszego zdrowia, środowiska i kieszeni. Przeciętna osoba w UE wydaje około połowy swojego budżetu na jedzenie w domu, w porównaniu z około 20% na dania na wynos lub dania gotowe, takie jak mrożona pizza, gotowe sałatki lub lody. Wiele osób ma jednak problemy z tym, by robić to regularnie. Oto dwa sposoby, dzięki którym UE ułatwia spożywanie większej ilości i lepszych posiłków domowych.

Etykietowanie żywności w UE pomoże ci wybrać zdrową żywność w domu

W UE obowiązuje wspólny system etykietowania żywności, który ma ułatwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów dotyczących tego, co kupują. System ten ma pomóc w dokonywaniu zdrowych wyborów. Wyraźnie wskazuje, kiedy żywność jest wzbogacona lub ma wysoką zawartość soli lub cukru. Informuje również, czy jest to produkt ekologiczny, odpowiedni dla diety wegetariańskiej lub czy zawiera alergeny, np. orzechy.

System ten funkcjonuje od 2006 roku. Obecnie jednak UE pracuje nad tym, aby system etykietowania był jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika, tak aby kupujący mogli łatwo zidentyfikować wszelkie oświadczenia żywieniowe i zdrowotne na opakowaniu. Najważniejsze elementy zaktualizowanych przepisów obejmują:

  • Obowiązkowe oznaczanie składników odżywczych za pomocą sygnalizacji świetlnej: obecny system wykorzystuje kolorowe znaczniki żywieniowe do oznaczania ilości tłuszczu, tłuszczów nasyconych, cukru i soli w żywności. Nowe przepisy rozszerzą etykietowanie, aby objąć więcej składników odżywczych, oprócz sodu i cukrów, takich jak błonnik i białko.
  • Obowiązkowe etykietowanie z przodu opakowania: zaktualizowany system etykietowania będzie również obejmować obowiązkowe etykietowanie z przodu opakowania dla wszystkich produktów, w tym żywności, która nie jest wzbogacona odżywczo. Zapewni to prosty i spójny sposób dla kupujących, aby szybko zidentyfikować, co jest w produkcie i dokonać świadomego wyboru, co kupić.
  • Wskazówki dotyczące wartości odżywczej z tyłu opakowania: zaktualizowane rozporządzenie ułatwi również zapoznanie się z informacjami dotyczącymi wartości odżywczej produktu poprzez przeniesienie tabeli faktów żywieniowych na tył opakowania. Zaktualizowany wspólny system etykietowania żywności będzie obowiązkowy we wszystkich państwach członkowskich. Państwa członkowskie musiały przenieść przepisy do prawa krajowego do 1 grudnia 2021 r.

Unijne przepisy dotyczące marnowania żywności

UE ma surowe przepisy dotyczące odpadów, które wymagają od nas zmniejszenia ilości odpadów żywnościowych. Marnowanie żywności jest ogromnym problemem i stanowi prawie jedną trzecią wszystkich odpadów domowych. Jest to główne źródło emisji gazów cieplarnianych i zużywa cenne zasoby, które mogłyby być wykorzystane do wyżywienia ludzi. Unijne przepisy dotyczące odpadów wymagają od nas ograniczenia ilości odpadów żywnościowych oraz zapewnienia, że wszelkie nieuniknione odpady żywnościowe zostaną wykorzystane do wyżywienia ludzi lub wytworzenia energii.

UE podejmuje obecnie kroki, aby uczynić te przepisy jeszcze bardziej skutecznymi, rozszerzając je na całą żywność, w tym na świeże produkty. Te rozszerzone przepisy wchodzą w życie w latach 2021 i 2022. Oznacza to, że wszystkie świeże produkty będą musiały być oznaczone informacją, kiedy nie nadają się już do spożycia. Zapobiegnie to zbyt wczesnemu wyrzucaniu żywności, a także pomoże konsumentom zdecydować, kiedy przestać kupować, aby nie skończyło się to wyrzuceniem całkowicie jadalnych produktów.